قشم بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس و جزو استان هرمزگان ایران است. این جزیره در دوران ساسانیان ابرکاوان نام داشته‌است.
شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌ و به رغم آنکه این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و...) از قدیم واجد اهمیت بوده و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شده‌است. انتخاب شهر قشم به عنوان پایگاه اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری - صنعتی قشم نیز بر اهمیت این شهر افزوده‌ است.

چاهکوه
چاهکوه

تنگه شگفت‌انگیز “چاهکوه” در 70 کیلومتری شهر قشم در کنار روستای چاهوی شرقی جزیره قشم، با حفره‌ها و دالان‌ها و اشکال اعجاب‌آور در دیواره‌های خود، هر بیننده ای را مبهوت می‌کند. نظیر این پدیده زمین‌شناسی در آلمان، انگلیس، چین، آمریکا و چند کشور دیگر نیز وجود دارد.

جزیره ناز
جزیره ناز

جزیره ناز در22 کیلومتری شهر قشم یکی از جزایر مهم این منطقه به شمار می‌رود در این جزیره تنها محلی است که می‌توان با پای پیاده تا فاصله یک کیلومتری، در داخل آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس قدم زد.

جنگل های حرا
جنگل های حرا

منطقه حفاظت‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران در 34 کیلومتری قشم مجموعه جنگلهای درختان سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا است که در حوالی جزیره قشم قرار دارد که با آبراهه‌های آن با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان می‌باشد.

دره ستاره ها
دره ستاره ها
دره ستاره ها در 15 کیلومتری شهر قشم با قدمتی حدود دو میلیون سال، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است. این دره یکی از شاهکارهای کم نظیر طبیعت، در جزیره زیباى قشم می‌باشد.

 

غار خربس
غار خربس
این غارها در 15 کیلومتری شهر قشم  از پدیده‌هاى کهن زمین‌شناختى به شمار مى‌روند، همراه با دیگر پدیده‌ها و کوه‌ها و خود جزیره قشم دنباله چین‌خوردگى‌هاى رشته کوه‌هاى زاگرس هستند که در هزاره‌هاى گذشته از زیر آب سربرآورده‌اند.

 

غار نمکدان
غار نمکدان
غار نمکدان در فاصله 90 کیلومتری شهر قشم يکى از شاهکارهاى عالم خلقت است . از داخل غار نمکدان، آب زيرزمينی می جوشد که با خارج شدن از غار به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودالی جمع می شود و مانند برف زمستانی خودنمايی می کند.

 

شیب دراز  ( لاکپشت ها )
شیب دراز  ( لاکپشت ها )
شیب دراز یکی از روستاهای جزیره قشم در  70 کیلومتری جنوب شهر قشم است که به دلیل نزدیکی به جزیره هنگام و همچنین اجرای پروژه حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی معروف شده و مورد بازدید گردشگران است.

 

جزیره هنگام
هنگام

جزیره هنگام در فاصله 54 کیلومتری شهر قشم دارای معادن نمک، خاک و سرب می باشد.از جاذبه‌ها، نقاط دیدنی و تفریحی این جزیره می توان تأسیسات بندری انگلیسی‌ها، تماشای دسته‌های دلفین اطراف جزیره، شنا و غواصی در سواحل پیرامون جزیره، تماشای لاک‌پشتان دریایی، سواحل زیبای صخره‌ای و شنی و  پرورش کروکودیل را نام برد.

قبرستان انگلیسی ها
قبرستان انگلیسی ها
در 130 كيلومتري شهر قشم و در بندر باسعيدو قبرستان انگلیسی ها قرار دارد که از آن تنها قبر شماری از ماموران دولت انگليس ، قلعه كوچك ساحلی ، دكل ديدبانی ، اسکله سنگی و توپ باقی به جا مانده است که در زمان فتحعلی شاه محل زندگی شماری از انگليسی ها بوده است.